متخصصان بهداشتى هشدار دادند، بحران چاقى سبب افزایش احتمال ابتلا به سنگ کلیه می شود. 
   
به گزارش واحد مرکزی خبر، روزنامه دیلى تلگراف نوشت، متخصصان و پزشکان می گویند ، یکى از عوامل اصلى سنگ کلیه رژیم غذایى فرد و نحوه تغذیه اوست و با معضل در حال گسترش چاقى هم مرتبط است. 

به گفته آنها خوردن مقادیر زیادى پروتئین و نمک باعث افزایش سطح موادى می شود که از طریق کلیه ها دفع می گردد و در موارد زیادى هم منجر به ابتلا شخص به سنگ کلیه می شود. 
افراد چاق در معرض بیمارى دیابت نوع دوم هم قرار دارند.
منبع : عصر ایران


دسته ها : پزشکی
سه شنبه چهارم 1 1388
تحقیقات نشان داده بادام زمینی به دلیل دارا بودن نوع خاصی از پروتئین مانع از بروز بیماریهای قلبی می شود. 

به گزارش مهر به نقل از پایگاه اینترنتی نچرال نیوز، نتایج آزمایش دانشمندان نشان می دهد این پروتئین به بهبود عملکرد قلب کمک کرده و مانع از اختلالات و بیماریهای قلبی می شود. 

بسیاری افراد تصور می کنند بادام زمینی به دلیل دارا بودن اسیدهای چرب فقط برای کودکان مفید است در صورتی که فواید خاص آن برای بزرگسالان نیز مورد تایید قرار گرفته است. 

 محققان تعدادی از افراد را به چهار گروه تقسیم کرده اند و برای مدت شش ماه برنامه غذایی خاصی به هر گروه دادند. در تمامی گروهها این برنامه غذایی شامل مقادیر نسبتا مشابهی از هیدرات کربن- پروتئین و چربی بود. در سه گروه از چهار گروه به ترتیب روغن بادام زمینی – آرد بادام زمینی و بادام زمینی بدون پوست در برنامه غذایی داوطلبین وجود داشت. 

پس ازشش ماه در سه گروهی که ترکیبات بادام زمینی را مصرف کرده بودند کلسترول " بد " به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته بود و کلسترول خوب نیز تقریباً ثابت مانده بود. 
نتایج این تحقیقات همچنین نشان می داد که مصرف بادام زمینی در میان مبتلایان به دیابت که بیشتر در معرض بیماریهای قلبی هستند نیز احتمال بروز بیماری را تا 25 درصد کاهش داده است. 
 
منبع : عصر ایران


دسته ها : پزشکی
سه شنبه چهارم 1 1388
X