انسان همواره در جهت رفع نیازهای خود دست به ابداعات جالبی زده است. یکی از مهم‌ترین نیازهای انسان اولیه، نیاز به شمارش و محاسبه مایملکش بوده است. این موضوع باعث شد تا ابتدا، انگشتان دست، سنگریزه‌ها، چوب خط و سپس چرتکه و ماشین‌حساب و امروزه هم کامپیوتر را برای رفع این نیاز به کار گیرد. اولین وسیله شمارش که توسط بشر اختراع شد چرتکه بودکه در چین اختراع شد. پس از آن نیاز به ابزارهای محاسباتی سریع احساس می‌شد و به تدریج این ابزارها اختراع شدند. اولین بار ویلهلم شیکهارد استاد ریاضی در آلمان در سال ۱۶۲۳ میلادی یک ماشین‌حساب را طراحی ‌کرد. سپس در سال ۱۶۴۲ بلز پاسکال ماشینی را برای انجام عمل جمع اختراع کرد. ماشین‌حساب پاسکال توسط یک ریاضیدان آلمانی به نام لایب نیتز تکمیل شد و اعمال ضرب و تقسیم به آن اضافه شد. سیر تکاملی ماشین حساب‌ها تا به امروز ادامه داشته و هم اکنون ماشین‌حساب‌های دقیق الکترونیکی قادر به انجام اکثر محاسبات پیچیده می‌باشند. ساخت ماشین‌حساب ایده ساخت کامپیوتر را در ذهن بشر بوجود آورد. تصور اولیه اکثر مردم این بود که کامپیوترها هم مانند ماشین‌حساب فقط وسیله‌ای برای انجام محاسبات طولانی و پیچیده هستند. اما گذشت زمان خدمات ارزنده آنها به جوامع بشری را آشکار ساخته است. با وجود این کامپیوترها هم آنچه را مردم در ابتدا از آنان توقع داشتند فراموش نکردند. با ورود اولین نسخه‌های Windows به بازار برنامه ماشین‌حساب‌ هم به همراه آنها ارایه شد.
هم اکنون هر زمان که بخواهید به راحتی می‌توانید برای انجام محاسبات مورد نظرتان، ‌به جای استفاده از ماشین‌حساب‌دستی که در میزکارتان قراردارد، از برنامه ماشین حساب موجود در Windows استفاده کنید. ماشین حساب شاید قویترین برنامه محاسباتی سیستم‌عامل نباشد، ولی توانایی فوق‌العاده آن در انجام محاسبات ساده و پیچیده آن هم به صورتی آسان و مناسب، بسیار مفید وغیر قابل انکار است. به علاوه شما می‌توانید این برنامه را به صورت همزمان در کنار برنامه‌های دیگر استفاده کنید. برای دسترسی سریع و آسان به برنامه ماشین حساب می‌توانید آنرا باز نگه داشته و به قسمت نوار وظیفه(Taskbar) منتقل کنید.
ـ توجه: کلیه‌ی تصاویر ماشین‌حساب از محیط Win ۹۵ گرفته شده است.
●سیستم ‌عامل MS-DOS ۶.۲۲
اگر کامپیوتر شما از این سیستم‌عامل استفاده می‌کند بهتر است به سراغ ماشین‌حساب دستی‌تان بروید. زیرا برنامه‌ماشین‌حساب در این سیستم‌عامل موجود نیست.
●برنامه Windows ۳.۱
برنامه ماشین‌حساب درWin ۳.۱ موجود می‌باشد اما شما می‌توانید آن را نصب نکنید و یا این که اگر نصب شده است آن را حذف نمایید و یا برنامه ماشین‌حساب دیگری را تهیه کرده و آن را نصب کنید. روی هم رفته ویژگی‌های موجود در برنامه ماشین‌حساب Win ۳.۱ برای رفع نیازها و راضی کردن کاربران کافی می‌باشد. برای دسترسی به برنامه ماشین‌حساب در برنامه Windows ۳.۱، در قــســمــت Program Manager شــمـایـــل Accessories را انتخاب کرده و سپس روی شمایل Calculator دوبار کلیک کنید. پنجره ماشین‌حساب که دارای زمینه سفید رنگی است روی صفحه ظاهر می‌شود. این پنجره شامل دکمه‌هایی با رنگ‌های مختلف می‌باشد که هر یک از آنها نشان دهنده عمل خاصی می‌باشند. اعداد و انجام محاسبات می‌توانید از صفحه کلید یا Mouse استفاده کنید. استفاده از موس باعث می‌شود که بتوانید به‌راحتی عدد و یا عمل موردنظر خود را انتخاب کنید اما باعث کاهش سرعت نیز می‌شود. برای استفاده از صفحه‌کلید باید کلید Numlock را که در روی صفحه‌کلید واقع است بفشارید تا یک چراغ LED کوچک که ممکن است سبز و یا قرمز رنگ باشد در قسمت پایین این کلید روشن شود.
روشن بودن این چراغ نشان دهنده فعال بودن کلید Numlock است. با فعال بودن این کلید شما می‌توانید از کلیدهایی که عموما" در سمت راست صفحه‌کلید قرار دارند (Key Pad) جهت وارد کردن اعداد و انجام محاسبات استفاده کنید؛ همچنین می‌توانید از کلیدهای عددی که در بالای صفحه‌کلید قرار دارند برای این کار استفاده کنید. در مجموع ۱۳ رقم را می‌توانید روی صفحه‌نمایش ماشین‌حساب وارد کنید.در اکثر موارد،‌به راحتی با استفاده از مجموعه کلیدهای عددی Key Pad)) می‌توانید محاسبات موردنظر را انجام دهید. اما بهتر است که برای استفاده بهتر ومفیدتر از ماشین‌حساب و انجام یکسری عملیات پیچیده‌تر ترکیب بعضی از کلیدها را نیز به خاطر بسپارید به عنوان مثال دکمه C ماشین‌حساب که برای پاک کردن محاسبات انجام شده به کار می‌رود معادل کلید ESC روی صفحه‌کلید می‌باشد.
کلید DELETE روی صفحه‌کلید معادل دکمه CE در ماشین‌حساب می‌باشد. کلید CTRL-M که معادل دکمه MS روی ماشین‌حساب می‌باشد، عدد نشان داده شده در صفحه‌نمایش را در حافظه ماشین‌حساب ذخیره می‌کند. هر زمان که از این کلید استفاده کنید داخل مربع خالی که درسمت چپ ماشین‌حساب و در زیر صفحه‌نمایش قرار دارد حرف M نمایان خواهد شد. هر زمان که نیاز داشتید از این عدد در محاسبات بعدی خود استفاده کنید از دکمهR که معادل کلیدهای CTRL-R روی صفحه‌کلید می‌باشد استفاده کنید. دکمه MC حافظه کامپیوتر را پاک می‌کند. این دکمه معادل کلیدهای CTRL-L روی صفحه‌کلید است. با پاک شدن عدد از حافظه کامپیوتر، حرفM نیز از داخل مربع مذکور حذف می‌شود. کلیدهای CTRL-P که معادل دکمه M+ روی ماشین حساب هستند، عدد نشان داده شده در صفحه‌نمایش را به عددی که در حافظه کامپیوتر ذخیره شده است اضافه می‌کنند.
کلید R معادل دکمه است که معکوس عدد نشان داده شده در صفحه‌نمایش را محاسبه می‌کند. به عنوان مثال معکوس عدد ۴،۲۵/۰ و معکوس عدد ۸ ، ۱۲۵/۰ می‌باشد.
● ماشین‌حساب علمی و ماشین‌حساب استاندارد
برای انجام محاسبات برنامه ماشین‌حساب Windows ، دو نوع ماشین‌حساب رادر اختیار شما قرار می‌دهد. ماشین‌حساب علمی و ماشین‌حساب استاندارد. ماشین‌حساب استاندارد بیشتر برای انجام عملیات ساده ریاضی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ماشین‌حساب علمی دارای یکسری عملیات پیشرفته و اضافه بر اعمال ساده ریاضی مانند عملیات مثلثاتی، لگاریتم، عملیات آماری و... می‌باشد. هنگام استفاده از ماشین‌حساب، به صورت پیش فرض، نوع استاندارد آن اجرا می‌شود. شما می‌توانید آن را به دلخواه به ماشین‌حساب علمی تغییر دهید. برای تغییر از یک مدل به مدل دیگر ماشین‌حساب، از گزینه View که در منوی بالای صفحه‌نمایش قرار دارد استفاده کنید. یک لیست با ۲ انتخاب به شما نشان داده می‌شود. می‌توانید با کلیک کردن روی یکی از آنها نوع ماشین‌حساب را تغییر دهید.
در این مقاله چند مثال ساده برای استفاده از هر دونوع ماشین‌حساب را ذکر می‌کنیم. (این تمرینات در Win۹۵ انجام شده‌اند)
برای شروع برنامه ماشین‌حساب را اجرا کرده، نوع استاندارد آن را انتخاب کنید. ابتدا یک مثال ساده برای انجام عمل ضرب را تمرین می‌کنیم.
▪ عمل ضرب:
روی اعداد ۱،۴،۶ کلیک کنید تا عدد ۱۴۶ روی صفحه نمایش ماشین‌حساب نشان داده شود. روی علامت و سپس روی عدد دلخواهی مانند ۳ کلیک کنید. در آخر روی علامت تساوی کلیک کنید عدد ۴۳۸ به عنوان نتیجه محاسبه روی صفحه‌نمایش مشاهده خواهد شد. برای محاسبه درصد، یک عدد مانند ۲۰۰۰ را روی صفحه‌نمایش تایپ کنید. پس از آن روی کلید * کلیک کنید و سپس عددی مانند ۴۰ را روی صفحه نمایش تایپ کنید. برای انجام عمل درصدگیری روی علامت% کلیک کنید. این عمل ۴۰درصد عدد ۲۰۰۰ را برای شما محاسبه نموده و روی صفحه‌نمایش نشان می‌دهد.
▪ عمل تفریق:
به عنوان مثال می‌خواهید عدد ۱۲ را از عدد ۳۰ کم کنید. عدد ۱۲ را روی صفحه‌نمایش نشان دهید. روی دکمه کلیک کنید تا عدد ۱۲ به عدد ۱۲- تبدیل شود سپس روی علامت + کلیک کنید و عدد ۳۰ را وارد کنید. پس از کلیک کردن روی علامت تساوی عدد ۱۸ به شما نشان داده می‌شود.
می‌توانستید عمل تفریق را به این صورت که ابتدا عدد ۳۰ را وارد کنید و سپس علامت - و بعد هم عدد ۱۲ را وارد کنید نیز انجام دهید ولی راه اول سرعت انجام محاسبه شما را زیاد می‌کند. مخصوصا" زمانی که شما عددی را از محاسبات قبلی خود به دست آورده‌اید و می‌خواهید آن را از عدد دیگری کم کنید، در این صورت دیگر لازم نیست که صفحه‌نمایش را پاک کنید و عمل تفریق را از ابتدا انجام دهید. فقط کافی است علامت عدد به دست آمده را عوض کنید و بعد ادامه عمل تفریق را انجام دهید.
برای انجام بعضی از محاسبات مانند محاسبه معیار، میانگین و... باید بتوانید به طور هم‌زمان چندین عدد را وارد ماشین‌حساب کنید. در حالت عادی در هر زمان فقط می‌توانید یک عدد را وارد کرده و محاسبات خود را روی آن عدد انجام دهید ولی با استفاده از Statistics BOX می‌توانید یک سری از مقادیر را وارد ماشین‌حساب کنید. برای استفاده از Statistics BOX باید از ابتدا ماشین‌حساب علمی را اجرا کرد.
برای شروع کار ابتدا گزینه Dec را از قسمت مربوط به انتخاب سیستم عددی(مبناها) موردنظر انتخاب کنید (ماشین‌حساب علمی قابلیت محاسبه در ۴ مبنای دهدهی، باینری، هگزا و اکتال را دارد) روی دکمه Cکلیک کنید تا تمام مقادیر موجود در صفحه‌نمایش پاک شود. عددی مانند ۱۰ را وارد کنید. اگر روی Sta کلیک کنید صفحه‌نمایش آماری روی صفحه ماشین‌حساب ظاهر می‌شود.
تا پیش از فشردن کلید Dat این کادر خالی است پس از فشردن این کلید عدد ۱۰ به Statistics Box اضافه می‌شود و دوباره به برنامه ماشین‌حساب بر می‌گردید. در صورت لزوم اعداد دیگری را هم به کادر اضافه کنید، فقط بعد از وارد کردن هر عدد روی صفحه‌نمایش ماشین‌حساب کلیدهای Sta , Dat را فشار دهید.
فرض کنید اعداد ۱۰،۲۰،۳۰،۴۰،۵۰ را به طریق ذکر شده وارد این کادر کردید. پس از وارد کردن تعداد اعداد دلخواه روی Sta و سپس روی Ave کلیک کنید تا مقدار میانگین اعداد ذکر شده را روی صفحه‌نمایش مشاهده کنید. اگر روی SUM کلیک کنید مجموع مقادیر وارد شده را در صفحه نمایش مشاهده خواهید کرد. در پایین کادر آماری تعداد اعداد انتخاب شده به صورت n=(X) نشان داده می‌شود. در اینجا شما ۵=n را مشاهده خواهید کرد.
کادر ارتباطی Statistics Box دارای ۴ دکمه فرمانی CAD,CD,LOAD,RET می‌باشد. فشردن دکمه RET باعث به حداقل رسیدن کادر آماری و بازگشت به صفحه‌نمایش می‌شود. دکمه LOAD عدد انتخاب شده از اعداد موجود در کادر آماری را روی صفحه ماشین‌حساب کپی می‌کند.
دکمه CD باعث می‌شود که اعداد انتخاب شده از سری اعداد در کادر، حذف شود.
دکمه CAD تمام اعداد موجود در سری را پاک می‌کند.
● منوهایEdit وHelp
علاوه بر منوی view، منوهای Help و Edit نیز در پنجره ماشین حساب موجود می‌باشند. منوی Edit شامل دو گزینه Copy و Paste می‌باشد. هرگاه نیاز داشتید، نتیجه محاسبات انجام شده در ماشین‌حساب را در یک برنامه دیگر مانند Notepad مورد استفاده قرار دهید، فرمان Copy را از منوی Edit انتخاب کنید.
این کار باعث می‌شود که عدد موجود روی صفحه‌نمایش ماشین‌حساب، به حافظهClipboard کپی شود. Clipboard یک ناحیه ذخیره‌سازی موقت است که امکان کپی و انتقال اطلاعات را داخل یک برنامه و یا بین برنامه‌ها فراهم می‌کند.
پس از انتخاب فرمان کپی برنامه مورد نظر را که در اینجا برنامه Notepad می‌باشد انتخاب کنید، فرمان Paste را از منوی Edit انتخاب کنید.
هم اکنون مقدار موجود در حافظه Clipboard به برنامه Notepad منتقل می‌شود.
گزینه Help به شما این امکان را می‌هد تا هرگاه خواستید، ‌بتوانید اطلاعاتی را راجع به عملکرد یک دکمه خاص و یا نحوه استفاده از سایر علائم و حروف، به دست آورید.
این قسمت شامل اطلاعاتی راجع به موضوعات مختلف مانند چگونگی انجام محاسبات، استفاده از کلیدهای مربوط به عملیات پیشرفته، استفاده از توابع مربوط به حافظه و... می‌باشد. همچنین اطلاعاتی را راجع به نحوه استفاده از گزینه‌های Copy و Paste و چگونگی حرکت بین ماشین‌حساب علمی و استاندارد، در اختیار شما قرار می‌هد.
● سیستم عامل Windows ۹۵/۹۸
صرف‌نظر از یکسری تفاوت‌های جزیی، ماشین حساب در Win ۹x و Win ۳.۱ تفاوت چندان زیادی ندارد. صفحه نمایش باز هم همان ۱۳ رقم رانشان می‌دهد و کلیدهای ترکیبی نیز تفاوتی نکرده‌اند. فقط یک اختلاف جزیی در ترتیب قرارگیری کلیدهای C, CE,Back space وجود دارد.
هرگاه در مورد تابعی سؤالی داشتید نشانگر Mouse را روی کلید مربوط به آن قرار دهید و دکمه راست Mouse را روی آن بفشارید یک کادر کوچک که حاوی جمله What’s this? می‌باشد در کنار آن دکمه نمایان خواهد شد. اگر روی این کادر کلیک کنید کادری که شامل اطلاعاتی راجع به تابع مورد نظر می‌باشد باز خواهد شد. در این کادر معادل صفحه‌کلیدی این تابع نیز نوشته شده است.
منبع:http://www.itmashhad.com 

دسته ها : آموزش برنامه
يکشنبه اول 10 1387
X